Схеми у будівництві: у Києві забудовник за місяць отримав дозвіл і «звів» 9-поверховий будинок

Столичний забудовник у Києво-Святошинському всього за 2 тижні після отримання дозвільних документів зумів «звести» 9-поверхову будівлю. Про таку майстерінсть столичного забудовника пише видання The Page.

Так,  згідно з Реєстром дозвільних документів у сфері будівництва 9-поверховий будинок у ЖК «Софіївські Липки» по вул. Свободи, 1с у селі Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району будувати почали 25 серпня, а вже 14 вересня будинок отримав сертифікат про готовність.

Видання зазначає, що що будівництво в житловому комплексі ведеться за цегляною технологією. І будівельний цикл проєкту — у середньому від 1,5 до 2 років залежно від поверховості, сезону, у якому стартували, темпів будівництва, а будівельні норми обов’язково передбачають технологічні перерви та час на зміцнення матеріалів.

Так, потрібно зробити улаштування потужного фундаменту, потім його гідроізоляцію, монтаж кладки цегли, міжповерхових перекриттів, монтаж покрівлі, вікон, дверей, утеплення та гідроізоляцію будівлі, а також провести оздоблювальні роботи.

І тому цілком очевидно, що за місяць 9-поверховий будинок вирости ніяк не міг. А от будувати в обхід містобудівних норм і без потрібного пакету дозвільної документації, як показує практика, в Україні вміють. За словами експертів,  з огляду на регуляторно-дозвільну систему в Україні дешевше будувати взагалі без дозволів, ніж узаконювати будівництво заднім числом.

Серед причин, що призводять до таких махінацій, можна назвати так зване реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), яке почалося на початку року. Три джерела на ринку нерухомості повідомляли раніше, що процес видачі дозвільних документів і сертифікатів про готовність штучно гальмується, а корупційний складник у розв’язанні цього питання нікуди не дівся.

«Реформу ДАБІ почали, але корупція нікуди не поділася. Є люди, які зацікавлені в матеріальній винагороді за лобіювання інтересів одних і умисне затягування процесу для інших. У нас документи на збудований будинок лежать уже третій місяць, чекають свого часу. Якщо є бажання платити й потрапити в хаотичну чергу швидше, можливість завжди є. Але такса вище, ніж була, щонайменше вдвічі», — розповіло джерело виданню The Page.

Видання підкреслює, що традиційний корупційний тариф $5/кв. м  зараз подвоївся.

Однак причина не тільки в реформі ДАБІ. Експерти наголошують і на проблемі неефективності державного контролю за будівництвом. А саме на тому, коли , що правоохоронці та представники органів контролю бачать нове будівництво, але закривають на нього очі, не перевіряючи дозвільні документи. Перевіряють лише за вказівкою згори.