Будівельний бізнес по-київськи або Собака на інвестиційному сіні. Звідки будівельні проліски біля метро Харківська?

Продажна лояльність правоохоронних органів робить забудову Києва все більш хаотичною, адже можливість «порішати питання» дозволяє забудовникам нехтувати Законом. Наприкінці 2019 в ЗМІ з’явилось достатньо публікацій в ЗМІ щодо розпочатого будівництва біля станції метро Харківська, як встигло стати справжнім яблуком розбрату. Нібито як завжди звинувачують Київську міську раду та її виконавчий орган КМДА.

Але ми вирішили з’ясувати всю правду від початку до кінця та дізнатися які державні органи та яку роль зіграли в цій історії, благо державні реєстри вже відкрити, треба лише знати що шукати. Не секрет, що мало хто з українських чиновників живе на одну зарплату. Владні повноваження особливо в сфері землекористування та будівництва, надають широкі можливості для створення нехитрого способу заробітку крім поточних потоків хабарів. Це пошук та оформлення на підставних осіб інвестиційно привабливих ділянок та об’єктів. Вочевидь, саме в з цією метою у 2009 році ділянку біля метро «Харківська» було передано командою мера Леоніда Черновецького в оренду ТОВ «Буд-Інвест-Маркет». Серед кінцевих бенефіціарів цієї фірми ми знайшли громадянина Ізраїля Михайла Коренбліта, родина якого пов’язана з бізнес-інтересами колишнього заступника та в.о. Київського міського голови Анатолія Голубченко.

Цікаво, що саме ця ділянка та цей забудовник, не фігурували в підсумках конкурсів проведених Київміськадміністрацією в 2007 році, а клопотання на відведення компанія подала 1 жовтня 2007 року, тобто до затвердження мерією результатів конкурсів. Тоді, за даними ЗМІ, планувалось створення транспортно-пересадочного вузла (автостанції та перехоплюючого паркінгу). Адже це була підготовка до ЄВРО-2012 та інфраструктурні об’єкти були в тренді.

Договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер № 8000000000:90:311:0011) між Київським міським головою, та посадовими особами ТОВ «Буд-Інвест Маркет» був укладений 31 серпня 2010 року, строком на 10 років. Відповідно до умов даного договору, а саме пункту 8.4., встановлено, що: «Орендар (ТОВ «Буд-Інвест Маркет»)» зобов’язаний завершити забудову земельної ділянки в строки, встановлені проєктною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку, але не пізніше ніж через три роки з моменту державної реєстрації договору. Район почав стрімко наповнюватися новими забудовами житлових комплексів. Розв’язка пр. Бажана – вул. Ревуцького та метро Харківська стали важливим мультитранспортним пасажирським вузлом. Однак, будівельну активність мешканці змогли побачити лише через дев’ять років.

Адже користувачі земельної ділянки, нехтуючи інтересами киян, розраховували побудувати більш інвестиційно-привабливий торговий центр замість обіцяної автостанції з паркінгом, просто продавши право користування цією земельною ділянкою інвесторам. Але, як кажуть, жадібність породжує бідність. Активні дії неквапливого орендаря почали відбуватись лише після втручання державних органів та спроби припинити цю ситуацію «собаки на сіні». В силу прямого припису ст. 419 Цивільного кодексу України та ст. 102-1 Земельного кодексу України, прямо передбачено, що невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд є підставою припинення права користування земельною ділянкою для забудови.

Так, ще у жовтні 2018 року Київська місцева прокуратура звернулась до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради із позовом до ТОВ «Буд-Інвест Маркет» про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов’язання повернути земельну ділянку. Однак, мабуть вартість лояльності суду була нижче, ніж вартість можливості потенційного використання земельної ділянки, тому позов прокуратури Господарський суд міста Києва залишив без розгляду.

Цікаво, що посадовими особами Департаменту земельних ресурсів КМДА було проведено обстеження земельної ділянки 5 липня 2019 року та встановлено, що ділянка не огороджена та вільна від капітальних споруд. А вже 1 серпня 2019 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві прийнято рішення про скасування дії містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки №6832/0/18/009-11. Надалі, 08 серпня 2019 року наказом Департаменту ДАБК КМДА №175 скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво об’єкту торговельно-адміністративного призначення і закладів обслуговування біля станції метро «Харківська» у Дарницькому районі міста Києва».

Розуміючи подальший розвиток подій, власники ТОВ «Буд-Інвест Маркет», попри очевидність неправомірного користування земельною ділянкою вирішили скористуватись своїми зв’язками в правоохоронних органах для збереження контролю над земельною ділянкою комунальної власності. Від директора ТОВ «Буд-Інвест Маркет» До ГВ БКОЗ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області надійшла заява про те, що посадові особи державних органів, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою з іншими невстановленими особами, в порушення вимог чинного законодавства вживають заходи, направлені на безпідставне скасування дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт з метою подальшого одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб, чим завдають інвесторам тяжких наслідків.

 

Про те, що ці інвестори за дев’ять років не спромігшись виконати свої зобов’язання навіть не маючи наміру щось будувати шукаючи клієнта для продажу прав користування та за ці роки втратили право на користування земельною ділянкою в силу Закону вони скромно умовчали! Надалі в рамках досудового розслідування, 17 грудня 2019 року у приміщенні Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації було вилучено усі оригінали документів щодо користування цією земельною ділянкою в тому числі договори оренди, акти перевірок та інші позовні матеріали для звернення КМДА до суду щодо розірвання договору оренди внаслідок порушення умов договору та норм Цивільного та Земельного кодексів України.

Таким чином, мешканці Харківського масиву Києва отримають на перевантаженій транспортній розв’язці автомобільні затори та черговий торговий центр збудований без дозвільних документів. Наскільки нам відомо, навіть технічні умови по цьому об’єкту КП «Київський метрополітен» та ПАТ «АТ Київводвоканал» не видавали.