Мережа муніципальних аптек стала успішною, отримуючи замовлення без тендерів

Вітаємо вас на «Хмарочосі»! Якщо вам подобається, що ми робимо, то пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 50 гривень. За ціною лише однієї поїздки у таксі, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете робити Київ місцем для гідного життя, а діяльність влади – прозорішою.

Фото: facebook.com/Комунальне-Підприємство-Фармація

На відміну від багатьох інших комунальних підприємств Києва, які є збитковими, КП «Фармація» за 2020 рік отримало 20,3 мільйона гривень чистого прибутку. Цьому посприяло те, що підприємство отримує більшість замовлень від інших столичних КП, й при цьому понад 70% замовлень «Фармація» отримала напряму без тендерів. Про це йдеться у розслідуванні Dozorro.

До 2019 року КП «Фармація» очолював Руслан Світлий, якого Віталій Кличко перевів на посаду очільника Департаменту соціальної політики КМДА. А в 2014 році міський голова звільнив директора Олега Клімова, звинувативши його у збитковості підприємства та «бездіяльності».

Руслан Світлий. Фото: facebook.com/Комунальне-Підприємство-Фармація

За підсумками 2020 року «Фармація» стала третім за прибутковістю комунальним підприємством після «Київтеплоенерго» та «Київкомунсервісу». Хоча ще у 2014 році була одним з лідерів збитковості серед київських КП і мала 20-мільйонний борг.

Частково успіху «Фармації» посприяла пандемія коронавірусу. Підприємство оперує мережею, в яку входить 130 муніципальних аптек. Саме ця мережа є базовою для реалізації ліків за соціальною програмою «Картка киянина», за державною програмою «Доступні ліки», а також єдина мережа, яка продає інсулін хворим на діабет. Крім того, «Фармація» виготовляє ліки та гомеопатію й здійснює гуртову торгівлю ліками.

Торік «Фармація» виграла закупівель очікуваною вартістю 820 мільйонів гривень у 1261 замовника, найбільшим з яких був Департамент охорони здоров’я КМДА. А найбільшими замовленнями стала закупівля у квітні ліків для хворих на COVID-19 – майже 109 мільйонів гривень – та замовлення від лікарень Києва у грудні – 409 мільйонів гривень.

При цьому за рік підприємство мало 919 неконкурентних процедур з очікуваною вартістю 584 мільйонів гривень – всі в Києві.

Фото: pharmacy.kiev.ua

Коли ж ідеться про конкурентні процедури, «Фармація» найчастіше приходить на торги разом з компанією «Дніпрофармація», яка ніколи не виграє в Києві. Іноді ці підприємства зустрічаються на торгах в дніпропетровському регіоні, де навпаки – не виграє київська «Фармація».

Dozorro зауважує, що «Дніпрофармація» має зв’язок з тимчасовим керівником «Фармації» Віталієм Кузорою: кінцевий бенефіціар «Дніпрофармації» Олексій Кондратюк разом із Кузорою значиться в колишніх бенефіціарах фірми «Клініка здорова нація», де Кузора також раніше був ще й керівником.

«Київське КП фармацевтичного профілю збільшує свою присутність на ринку і нарощує прибутки лише через закупівлі за кошти своєї ж територіальної громади… На прикладі закупівель за коронавірусною процедурою це виглядає так: місцевий бюджет виділив додаткові кошти на екстрені закупівлі, КП “Фармація” оперативно знайшло постачальників і освоїло всі ці мільйони», – зазначає авторка Dozorro Леся Падалка.

За її словами, це, з одного боку, дозволяє опосередковано повертати бюджетні кошти в той же бюджет. З іншого – робить прибутки місцевого бюджету від КП «Фармація» досить умовними – перекладання грошей з графи видатки в прибутки.

* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.