Провал реформи ДАБІ: У Верховній Раді розслідують корупцію в органах Держархібудінспеції

20 жовтня у Верховній Раді України розпочала роботу Тимчасова слідча комісія з розслідування корупції в органах ДАБІ.

Під час засідання, зокрема, озвучено основні прогалини у містобудівній галузі країни.

Журналісти розповіли про факти порушень роботи ДАБІ –  неякісну роботу реєстру, корупцію під час видачі дозвільної документації, зокрема, про занижений клас наслідків об’єкта і несвоєчасний розгляд запитів громадян.

Так, серед прогалин слід акцентувати увагу на наступних:

  1. Про надання неправомірних відмов при реєстрації повідомлень (СС1) та прогалин в новому Реєстрі будівельної діяльності. Адже кількість відмов у реєстрації сягає колосальних розмірів. Так званий «новий» Реєстр будівельної діяльності, який мав би автоматично реєструвати документи, у тому числі повідомлення про початок будівельних робіт, вже містить більш ніж 400 неправомірних відмов у реєстрації цих документів. Понад те, новий реєстр дає можливість посадовим особам маніпулювати інформацією – допускається невнесення до реєстру основних даних: замовник будівництва; місце розташування об’єкта; інформація про будівельний паспорт.
  2. Про факти корупції під час видачі дозвільних документів.
    Це факти корупції під час видачі дозвільних документів на об’єкти з порушенням норм законодавства. Об’єкти вводяться в експлуатацію із блискавичною швидкістю, знижується клас наслідків тощо. Наприклад, набуло розголосу спорудження 7-поверхового будинку. Посадовими особами ДАБІ України було видано сертифікат готовності об’єкту без ліфтів та вікон.
  3. Щодо ненадання ДАБІ України відповіді на офіційні запити. 18.09.2020 був направлений запит на офіційну електронну адресу, в якому просили надати копію доручення в.о. голови ДАБІ Федоренка, яке фігурує у дисциплінарних справах, що були відкриті на Грейца та Кузьменко, які причетні до введення в експлуатацію об’єкту “Будівництво 7-ми поверхового будинку з вбудованими прибудованими нежитловими приміщеннями в смт Авангард, вул. Виноградна, 1”.

Під час засідання журналісти приділили окрему увагу реєстру будівельної діяльності, який не працює на принципах відкритості, прозорості та неупередженості, а систематичне порушення законодавства під час видачі дозвільних документів під час видачі сертифікатів трапляється регулярно.

«Реєстр був покликаний зменшити випадки корупції, а зараз навпаки через нього більше зловживань», – зазначив Антон Клітний, журналіст інформаційного порталу «Стопкор».

Крім того, журналісти наголосили на тому, що  реєстр будівельної діяльності містить інформацію про більш ніж 300 неправомірних відмов у реєстрації (присвоєння реєстраційного номеру) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт щодо об’єктів, які належать до об’єктів з незначним класом наслідків відповідальності СС1. А ДАБІ Хмельницької, Рівненської, Івано-Франківської, Одеської, Миколаївської, Львівської областей є лідерами у наданні найбільшої кількості відмов.

Нагадаємо, у вересні Zastroykam.net повідомляли,  що Рада утворила ТСК із розслідування корупції в ДАБІ.