У музеях Італії почали стежити за реакцією відвідувачів біля експонатів. Для чого це роблять?

Вітаємо вас на «Хмарочосі»! Ми пишемо про розвиток міст вже 6 років та 360 днів. За цей час ми опублікували вже 14464 новин та статей і продовжуємо це робити щодня. Підтримайте нас щомісячним внеском! За ціною лише однієї поїздки у таксі, ви сприятимете незалежній роботі редакції і допоможете робити Київ місцем для гідного життя, а діяльність влади – прозорішою.

Фото: museibologna.it

У музеях італійської Болоньї впровадили систему ShareArt, яка відстежує відвідувачів. Зокрема, система обчислює, як довго і як близько люди розглядають картини та скульптури, а потім видає «оцінку привабливості», пише Bloomberg.

У такий спосіб куратори виставок прагнуть зрозуміти, які саме експонати привертають більше уваги відвідувачів і на основі цього змінити планування. Очікується, що це дозволить збільшити кількість туристів і дасть змогу відшкодувати хоча б частину з 190 мільйонів євро виручки, які музеї втратили через пандемію.

ShareArt використовує камери поруч з експонатами, а потім об’єднує і порівнює, як люди проводять час поруч з різними картинами, скульптурами і артефактами. Система також відстежує, скільки відвідувачів зупиняються перед картинами і як довго на них дивляться.

Її розробили ще в 2016 році, проте публічно тестувати почали тільки в липні 2021 року. Поки в музеях встановили 14 пристроїв ShareArt: дані транслюють в спеціальний графік, який відображає на чому саме зосереджується увага людей. Після зняття обмежень камери зможуть аналізувати емоції відвідувачів за мімікою на обличчі.

Розробники вже отримали перші результати. Наприклад, з’ясувалося, що у випадку з картиною Трофіма Біго, відвідувачі фокусувалися на правій частині обличчя чоловіка на зображенні. На думку дослідників, причиною стала гра світла і тіні. Крім того, виявилося, що далеко не всі роботи здатні утримувати людей більше ніж на 15 секунд. В середньому біля експонату проводять до п’яти секунд.

Картина Трофіма Біго. Фото: Saatchiart

Іншим прикладом став аналіз привабливості статуї Аполлона Вейського. Хоча куратори Римського національного етруського музею вважали її важливим експонатом, на неї звертали увагу лише деякі глядачі. Якби статую розмістили за принципом «краще наостанок», то її б взагалі не помічали.

* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.